Wspomnienie świętego Mikołaja jest doskonałą okazją, by dzielić się z innymi tym dobrem, które sami posiadamy!

Naszą wspólnotę, w 2 niedzielę adwentu i rekolekcji przed Bożym Narodzeniem, także nawiedził święty Biskup z Myry. Po Mszy świętej na 1200, Dobry Gość obdarował ks. Proboszcza, potem dzieci i wszystkich wiernych słodkimi prezencikami. Nie brakowało śpiewów dla św. Mikołaja oraz 100 lat dla najmłodszego ministranta, także Mikołaja, który świętuje urodziny!

Wspólne zdjęcia są dowodem, że obecność św. Mikołaja w życiu dzieci i ich rodzin wnosi wiele niewypowiedzianej radości! Dlatego zachęca się wszystkich wiernych do modlitwy przez jego wstawiennictwo, gdyż patronuje  pannom na wydaniu, piekarzom, żeglarzom, mieszczanom, ubogim, dzieciom, uczniom, rolnikom oraz ludziom dobrej woli! Warto go naśladować dzieląc się z innymi tym, co mamy materialnego i duchowego! Można by rzec, że to cudowny towarzysz na drodze adwentowego prostowania ścieżek swego codziennego życia!


(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)

Ks. Ignacy Ryndzionek – artysta ducha i kreski

Ks. Ignacy jest salezjaninem, kapłanem, a zarazem plastykiem-amatorem. Pójście drogą powołania salezjańskiego sprzyjało rozwojowi umiejętności plastycznych, zwłaszcza w czasach komunistycznych zwalczających poligrafię kościelną. Warsztatu plastycznego uczył się od salezjańskich koadiutorów, tj. braci zakonnych, Jana Kajzera i Ludwika Mocarskiego, którzy byli absolwentami wyższych szkół plastycznych. Ukończył też kurs artystyczny w Państwowym Ognisku Kultury Plastycznej pod kierunkiem Zygmunta Waśniewskiego i Janusza Halickiego. Najpierw najwięcej realizował się w pracach dekoratorskich do kościołów i przedstawień teatralnych, a następnie, zwłaszcza w czasach pracy w Poligrafii salezjańskiej w Krakowie, poświęcił się ilustratorstwu oraz tworzeniu plakatów, zaproszeń, dyplomów (np. dla Festiwalu Muzyki „Sacrosong”). W międzyczasie „odkrył” ekslibris, w którym się rozmiłował. Dzielił się też z innymi swoją pasją prowadząc m.in. kursy plastyczne dla kleryków salezjańskich.

Salezjański Wolontariat Misyjny - Młodzi Światu zaprasza wszystkich chętnych do uczestnictwa w „Misyjnej Drodze Krzyżowej Prześladowanych”, które odbędzie się 2 marca 2018 r. o godz. 1900 na terenie Wiosek Świata – Parku Edukacji Globalnej przy ulicy Tynieckiej 39 w Krakowie.

- niedziela, 17 czerwca
- o godz. 1000msza św. za Jubilatów z prośbą o błogosławieństwo Boże dla nich: po mszy św. spotkanie przy kawie i herbacie na sali teatralnej

- relację z wydarzenia - czytaj tutaj

Niepokalanie Poczęta Maryja, zachowana od grzechu pierworodnego, pomaga swą modlitwą oraz obecnością chrześcijanom w przybliżaniu się do Boga! Pomaga żyć bez grzechu i w czystości serca, myśli, słów i uczynków!

8 grudnia cały Kościół, w tym Rodzina Salezjańska świętuje to niezwykłe wydarzenie, jakim jest poczęcie się Maryi bez grzechu! Każdy chrześcijanin stara się uczcić ten dzień poprzez modlitwę oraz żywą pamieć o Maryi!
Piękną formą jest odśpiewanie Akatystu, starochrześcijańskiego hymnu wysławiającego obecność Maryi w życiu Chrystusa i Jego Kościoła! W naszym kościele, 8 grudnia o 17.30 grupa studentów oraz parafian pod przewodnictwem pana organisty, Michała Wolana, wykonała ten utwór czcząc Bogarodzicę! Ten typowy hymn dla Kościołów wschodnich, zwłaszcza prawosławnego, wykonuje się na stojąco, trwając przed majestatem Matki Pięknej i Czystej Miłości, Królowej Nieba i Ziemi!

Utwór został wyśpiewany jako nabożeństwo parafialne, w którym udział wzięło wielu salezjanów, parafian i gości!

Niech wstawiennictwo Niepokalanie Poczętej oraz modlitwy zanoszone przez Jej ręce do Jezusa Chrystusa napawają wiernych nadzieją na życie wieczne u boku Boga i Jego Matki, Niepokalanej Wspomożycielki!

Wielki Post to czas naszego szczególnego stanięcia przed Bogiem w duchu umartwienia i pokuty dla porzucenia grzechu i pójścia za Chrystusem.


POPIELEC - Środa Popielcowa: 

  • obowiązuje post ścisły
  • Msze św. z posypaniem głów popiołem o godz. 800, 1800 i 1930 (ta ostatnia szczególnie dla studentów i osób pracujących do późna) oraz w DPS o godz. 1430
  • Taca ze środy jako jałmużna wielkopostna zostanie przeznaczona na potrzebujących. 
  • Środa jest dniem postu i modlitw o pokój w Syrii i ustanie prześladowań na świecie. 
  • W środę rozpoczyna się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej - trwa on do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, tj. 27 maja.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE w naszym KOŚCIELE

  • Termin: 22-25 marca 2018 (czwartek - niedziela)
  • Głosi: Ks. Wojciech Strzelecki sdb, dyrektor WDM Kraków - Łosiówka

RÓŻANIEC do SIEDMIU BOLEŚCI MARYI w naszym kościele – wtorki, 1730


 KORONKA do MIŁOSIERDZIA BOŻEGO w naszym kościele – piątki, 1715


 DROGI KRZYŻOWE w naszym kościele – piątki, 1730

  • Nabożeństwa rozpoczynane o g. 1730 mogą potrwać nieco dłużej, dlatego msza św. będzie czasami zaczynać się kilka minut po 1800.
  • Jak w ub.r. proponujemy przygotowanie i prowadzenie tego nabożeństwa tym, którzy zapragną poprzez własny wysiłek indywidualnie lub w grupie podzielić się tą modlitwą z innymi. Stąd można zgłaszać się w ciągu tego tygodnia do ks. Roberta indywidualnie lub w grupie, aby zaproponować swój udział i zaplanować odpowiedni dzień.

GORZKIE ŻALE w naszym kościele – niedziele, 1715

„Zatrzymajmy się przed Dzieciątkiem z Betlejem. Pozwólmy, aby nasze serce się wzruszyło, nie bójmy się tego. Nie obawiajmy się, że nasze serce się wzruszy, bo potrzebujemy tego! Pozwólmy, by rozpaliło się ono czułością Boga. Potrzebujemy Jego serdeczności. Dotyk Boga nie rani: on daje pokój i siłę. Potrzebujemy Jego serdeczności. Bóg jest wielki w miłości, Jemu cześć i chwała na wieki! Pozwólmy, by nas poruszyła dobroć Boga” (papież Franciszek)

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych wewnętrznego pokoju i gorącej, uzdrawiającej miłości, które to dary przynosi każdemu dziecku Bożemu Duch Święty, nasz Przyjaciel, Adwokat i Obrońca, jak również wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2018 roku życzy z modlitwą i błogosławieństwem kapłańskim.

W naszej wspólnocie duszpasterskiej trwają rekolekcje adwentowe dla dorosłych i dla dzieci! Przez trzy niedziele Adwentu są głoszone nauki przez dk. Michała do wszystkich wiernych oraz przez dk. Józefa do dzieci.

Zapraszamy wszystkich, by doświadczyć miłości Boga, ducha wspólnoty Kościoła oraz radości, która jest podstawą chrześcijańskiej duchowości!


(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)

Dnia 28 kwietnia 2018 r., w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowskich Łagiewnikach, odbędzie się beatyfikacja Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej, która przed laty rozpoczęła szczególne dzieło opieki nad chorymi. Odkrywając na nowo ponadczasowe znaczenie tej służby, chcemy jak najlepiej przygotować się do uroczystości Jej beatyfikacji. Będzie to czas naszego świętowania, ale również wspólnej refleksji nad dziełem służby ludziom chorym i cierpiącym.

POPIELEC

DATA

KOŚCIÓŁ W RZYMIE

KOŚCIÓŁ W KRAKOWIE

CELEBRANS

14 lutego (środa)

św. Sabiny

KATEDRA NA WAWELU, godz. 1630

abp Marek Jędraszewski

15 lutego (czwartek)

św. Jerzego

ŚW. KRZYŻ, UL. ŚW. KRZYŻA, godz. 1800

bp Jan Szkodoń

16 lutego (piątek)

św. Jana i Pawła

KARMEL WESOŁA, UL. KOPERNIKA, godz. 1930

bp Jan Zając

17 lutego (sobota)

św. Augustyna

ŚW. KAZIMIERZA, UL. REFORMACKA, godz. 1615

bp Jan Szkodoń

 

Szopka, która obecnie jest eksponowana w naszym kościele na Łosiówce, została wykonana przez mojego ojca i jego brata w roku 1936. Figurki i szopka wydrukowane na papierze zostały naklejone na cieniutką sklejkę, a następnie bardzo dokładnie i precyzyjnie wycięte tzw. „laubzegą” (piłką modelarską). Figurek było trochę więcej, ale w ciągu tylu lat część z nich zaginęła. Pamiętam z lat dziecinnych jak tę szopkę co roku w dzień Wigilii stawiało się pod choinką i tak dzieje się po dzień dzisiejszy.
Kto zmierza do nowo narodzonego Dzieciątka w naszej rodzinnej szopce? Są to następujące postacie:

Szybki kontakt

Kościół Rektoralny Salezjanów
      pw. MB Wspomożenia Wiernych

Adres: Tyniecka 39, Kraków 30–323

Telefon: +48 122 663 611

Email: info@losiowkasdb.pl

Strona: losiowkasdb.pl

Bank: 62 1600 1013 1847 8609 2000 0004


Kancelaria parafialna - godziny urzędowania:

  • wtorek, piątek, godz. 1600-1730